Analist Financiar

Căutăm un Analist Financiar talentat pentru a se alătura echipei noastre suportive și prietenoase! Candidatul ideal trebuie să fie pasionat de finanțe și să aibă experiență solidă în controlul și raportarea financiară. Acest rol asigură raportarea financiară precisă, gestionarea bugetului și conformitatea cu reglementările financiare, oferind în același timp perspective strategice și menținând un control intern strict.

candidatul ideal:

  • 1-3 ani de experiență în Controlling într-un mediu industrial;
  • Diplomă universitară în contabilitate sau un domeniu legat de finanțe;
  • Engleză avansat scris și vorbit; germana reprezintă un plus;
  • Cunoștințe solide de Microsoft Excel și alte instrumente MS Office; Power BI reprezintă un plus;
  • Experiență în lucrul cu SAP;
  • Abilități bune de analiză, rezolvare a problemelor și atenție la detalii.

descrierea postului:

  • Fiind parte a echipei de Control, vei efectua închideri lunare, raportări și planificări de flux de numerar către sediul central global; 
  • Crearea de rapoarte pentru echipa de management local; 
  • Planificarea și prognozarea anuală pentru entitatea locală;
  • Urmărirea bugetului;
  • Calcularea COGM (costul bunurilor fabricate); 
  • Efectuarea calculului ROI/MoB și pregătirea șabloanelor de decizie corespunzătoare pentru echipa de management locală și globală; 
  • Controlul ariilor funcționale precum operațiuni, achiziții, IT, HR și administrație; 
  • Controlul proiectelor; 
  • Îmbunătățirea constantă a proceselor și metodelor CO locale; 
  • Executarea oricăror alte ordine date de superiorul ierarhic în realizarea strategiilor pe termen scurt ale companiei, în limitele conformității cu baza legală și cerințele sistemului de calitate.

cum să aplici:

Pentru mai multe informaţii sau pentru a aplica pentru acest post, vă rugăm să ne transmiteţi CV-ul la adresa de mail recruiting@stihl.ro